piątek, 6 grudnia 2013

Książka Petera Subera "Open Access"


W tym wpisie chciałabym Wam przedstawić jedną z najważniejszych książek dotyczącą ruchu Open Access. O autorze trochę już wspominałam w pierwszym wpisie, ale na pewno warto napisać o nim coś więcej.

Peter Suber jest jedną z najważniejszych postaci ruchu Open Access. Filozof, związany z Uniwersytetem Harvarda, na którym kieruje Office for Scholarly Communication, a także projektem Open Access. Zasiada także w radzie wydziału Berkman Center for Internet & Society. Pod tym adresem w Wikipedi można przeczytać o wszystkich sprawowanych przez niego funkcjach. Znajdziecie tam także bibliografię najważniejszych jego prac.
Ostatnio znalazłam Petera Subera także na Google+ i uważam, że warto zaglądać na jego profil.


Ale wróćmy do książki, którą powinien przeczytać każdy, kto zajmuje się działalnością naukową, której konsekwencją są najczęściej publikacje. Jest to podręcznik zwięźle opisujący czym jest (i czym nie jest) Open Access. Jakie korzyści OA przynosi autorom, a jakie czytelnikom literatury naukowej. Dlaczego my podatnicy nie powinniśmy dwa razy płacić za to samo (najpierw za badania, a potem za dostęp do ich wyników). Suber radzi także jak rozwiązywać problemy wynikające z prawa autorskiego. Książkę powinni przeczytać nie tylko naukowcy, ale także bibliotekarze i wydawcy.
Książka, wydana w 2012 r. przez MIT Press jest dostępna w Internecie za darmo na licencji CC-BY. Ale, co ciekawe, nie od razu została w całości udostępniona w ten sposób. Najpierw przez rok otwarty był tylko pierwszy rozdział. całość można było kupić przez Internet. Dopiero po upływie rocznego embargo tekst został zupełnie otwarty. Taki model biznesowy przyjęto dla tej publikacji. Ponadto, mimo uwolnienia tekstu w Internecie wciąż można oczywiście kupić egzemplarz papierowy. Open Access nie oznacza więc, że zawsze wszystko jest za darmo, ale na pewno jest ruchem dążącym do ułatwienia wszystkim dostępu do wartościowej literatury naukowej.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz