sobota, 7 grudnia 2013

Statystyki odsłon doktoratów w Repozytorium UW

Statystyki Repozytorium UW: zakładka, której czasem warto użyć.

Statystyka odsłon prac umieszczonych w Repozytorium UW może być bardzo ciekawą lekturą, nie tylko dla autorów zdeponowanych tekstów. 


Nie trzeba być zalogowanym użytkownikiem repozytorium, aby obejrzeć nasze statystyki.

Wystarczy ze strony głównej wybrać odpowiednią zakładkę z panelu po prawej stronie.

W ten sposób wyświetli się nam wykaz dziesięciu najczęściej przeglądanych doktoratów.


Od dłuższego już czasu największym zainteresowaniem (dobrze ponad tysiąc odsłon!) cieszą się trzy rozprawy z zakresu ekonomii i prawa. Niestety autorzy tych tekstów nie zdecydowali się pozostawić ich w otwartym dostępie. Aby przeczytać te doktoraty trzeba pofatygować się do BUWu (zapraszam :)).Tak duże zainteresowanie tekstem powinno być wyraźnym sygnałem dla autora, że warto spopularyzować swoje dokonania. Powinien znaleźć wydawcę, albo bezpłatnie i szybko otworzyć dostęp do tekstu w jakimś repozytorium (najlepiej u nas).


Aby obejrzeć statystyki konkretnego autora wystarczy wyświetlić sobie jego (jej) rekord i również skorzystać z zakładki Statystyki, znajdującej się w bocznym panelu. 

Oprócz statystyki wszystkich wizyt i przeglądań poszczególnych plików (rozprawa, recenzje i in.), można sprawdzić skąd (kraje i miasta) pochodzili zainteresowani tekstem czytelnicy. 
Czasami są to egzotyczne miejsca (zwłaszcza kategoria Unknown Country ;)).

Statystyka podaje też wynik przeglądań w podziale na poszczególne miesiące.  

Duża ilość odsłon naszych doktoratów po zaledwie roku działalności Repozytorium UW umacnia nas w przekonaniu, że istnieje ogromne zapotrzebowanie na poważne teksty naukowe, które są dostępne online.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz