niedziela, 5 stycznia 2014

CeON - Centrum Otwartej Nauki.

Kiedy na początku przedstawiałam Wam Repozytorium UW, wspomniałam, że jest częścią większego repozytorium - CeONu.
W tym wpisie chciałabym Wam przybliżyć sam CeON.
Centrum Otwartej Nauki stworzono z myślą o wszystkich polskich naukowcach, którzy chcą udostępniać swoje teksty w systemie open access. Jest to więc repozytorium dobrowolne. Można tam zdeponować cała książkę lub jej fragment, artykuł, wystąpienie konferencyjne, raport, albo rozprawę doktorską.
Jak czytamy na stronie:
"Repozytorium jest zgodne z opracowanym przez Open Archive Initiative (OAI) protokołem pobierania metadanych, dzięki czemu dokumenty w nim udostępnione są łatwe do odnalezienia poprzez serwisy gromadzące informacje o zasobach naukowych w formie cyfrowej. "
Tak wygląda strona główna CeONu.

CeON posiada kolekcje, w których znajdują się m. in. artykuły, doktoraty, książki i in. materiały. Po kliknięciu na daną kolekcję pojawiają się ostatnio dodane do niej teksty. Istnieje też możliwość przeszukania kolekcji za pomocą jednego okna wyszukiwawczego, albo przejrzenia kolekcji według następujących kryteriów:


Obok kolekcji znajdziemy w CeONie także Zbiory, na które składają się teksty pozyskane z instytucji należących do Uniwersytetu Warszawskiego. 


Kolekcja Doktoratów UW to nic innego, jak Repozytorium UW.

Te zbiory przeszukujemy dokładnie tak samo: 
albo za pomocą takiego paska / okna wyszukiwawczego,
Szukaj w tych zbiorach i ich kolekcjach:  
albo według wyżej wymienionych kryteriów (data wydania, autor itd.).

Gdy w Google Scholar znajdziemy interesującą nas pracę doktorską, obronioną ostatnio na UW, zostaniemy przekierowani właśnie do CeONu, a nie do Repozytorium UW. 

Na początku 2014 roku w repozytorium Centrum Otwartej Nauki znajdowało się już ponad 2680 tekstów naukowych.
Ciekawie przedstawia się dostępna publicznie statystyka odsłon prac. 
Pierwsza dziesiątka najczęściej otwieranych rekordów zanotowała ponad tysiąc odsłon, a pierwsze trzy pozycje ponad dwa tysiące! Świadczy to o ogromnym zainteresowaniu tekstami naukowymi. Dla porównania najczęściej otwierany doktorat w Repozytorium UW miał do dziś ponad 1500 odsłon.

Jednak CEON to nie tylko repozytorium...
Pod adresem http://ceon.pl/pl/otwarta-nauka znajduje się Biblioteka Nauki i Agregator polskich repozytoriów. Ale tym zasobom poświęcę następny wpis.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz