sobota, 4 stycznia 2014

Jak wygląda ten sam opis bibliograficzny w różnych bazach danych?


W poprzednim poście opisałam dlaczego w BUW tworzymy opisy bibliograficzne rozpraw doktorskich. Teraz chciałabym Wam pokazać jak prezentowane są te same dane w różnych katalogach? 

Opisy bibliograficzne trafiają do dwóch centralnych katalogów online: ogólnopolskiego NUKATU, a za jego pośrednictwem do światowego (jak sama nazwa wskazuje ;) WorldCat. Jednak zanim doktorat zostanie tam zindeksowany, musi być oczywiście przesyłany do Repozytorium UW. Przy deponowaniu rozprawy autor musi podać szereg informacji na temat swojej pracy (autor, promotor, tytuł lub tytuły, słowa kluczowe, abstrakt, data obrony, wydział UW). W ten sposób powstają metadane potrzebne nie tylko wyszukiwarkom, ale także bibliotekarzom, tworzącym opisy bibliograficzne w następnych bazach.

W poprzednim poście pojawił się opis bibliograficzny z katalogu online bibliotek UW.

Jest to doktorat Kamila Imbira pt. Odmienność emocji automatycznych i refleksyjnych: poszukiwanie zróżnicowania neurobiologicznego i psychologicznego. 
Doktorat ma już swój opis bibliograficzny, będzie więc wdzięcznym przykładem sposobu prezentowania danych w różnych katalogach.

Na początek widok pierwotnego rekordu z Repozytorium UW.Tak wygląda cały rekord. Na czerwono podpisano te metadane, które weszły do opisu bibliograficznego pracy.
Tematy LCSH (Library of Congress Subject Headings) są dodawane lokalnie, dopiero w katalogu BUW, ponieważ są stosowane tylko w niektórych polskich bibliotekach. 

Na podstawie tekstu doktoratu i powyższych metadanych powstaje w NUKAT opis bibliograficzny, który po zatwierdzeniu wygląda następująco:

Słowa kluczowe trafiają do pola uwag, link do tekstu znajduje się w polu Dostęp. Reszta danych została przepisana do odpowiednich pól. Dodatkowo osoba tworząca opis (kataloger) dodała hasła przedmiotowe w języku KABA (jest to język haseł przedmiotowych stosowany w wielu polskich bibliotekach).

Z NUKATU opis jest automatycznie przesyłany do katalogu online bibliotek UW, więc rekord wygląda podobnie. Zmieniła się tylko nazwa pola, w którym znajduje się aktywny link. Zamiast Dostępu mamy Multimedia. Hasła przedmiotowe (pol.) to to samo co: Przedmiot-KABA.


Z NUKAT opis jest automatycznie przesyłany także do WorldCat i tak jest on tam prezentowany:Rekord w WorldCat trzeba było rozbić na 3 części, aby wszystkie informacje wyświetlane na ekranie były widoczne.
Trzeba przyznać, że forma prezentacji opisu bibliograficznego w WorldCat jest najbardziej przyjazna dla użytkownika, który nie jest bibliotekarzem. W dodatku można tu dopisać tagi, albo recenzję tekstu, co znacznie uatrakcyjnia cały opis. Szkoda, że tematy LCSH nie są dodawane już w NUKAT, bo pojawiłyby się w WorldCat. Są to tematy w języku angielskim i na pewno pomogłyby anglojęzycznym użytkownikom NUKAT w odnalezieniu tej rozprawy doktorskiej.

Na koniec widok tego samego doktoratu w Google Scholar.
Niebieski link-tytuł jest aktywny i odsyła do rekordu w Repozytorium UW. Tego samego, który pokazałam na samym początku postu.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz